• کانون یعنی برنامه ریزی برنامهریزی یعنی کانون
  • خدمات کانون
     
  • اولین گام برنامه ریزی
  • پیش ثبت نام آزمون ها

     

به پورتال تنکانون خوش آمدید

ایران از جمله کشور هایی است که در آن برنامه درسی آموزش و پرورش بر مبنای یک سیستم متمرکز طراحی شده است. تمامی دبیران و دانش آموزان در سراسر کشوراز یک مرجع واحد به نام کتاب درسی استفاده می کنند. نکته قابل توجه آن است که با وجود یک مرجع واحد، دبیران و دانش آموزان در سطوح مختلفی از توانایی یاددهی و یادگیری قرار دارند.
کانون فرهنگی آموزش قلم چی برای ارتقای سطح آموزش در کشور قدم های مفیدی برداشته است .

هدف تاسیس سایت تنکانون

سایت tonekanoon با هدف ارتقا سطح آموزش علاوه بر امکاناتی که در کانون برای دانش آموزان عزیز در سطوح مختلف دبستان ،راهنمایی ،دبیرستان ،هنرستان و ... فراهم آورده است که شامل برگزاری آزمون های استاندارد ،ارائه کتاب های کمک آموزشی ومشاوره و... سعی بر این داشته که فضا ی متفاوتی برای دانش آموزان در جامعه مجازی ایجاد کند و اینکه آنها بتوانند آموزش های استاندارد به صورت رایگان در سطوح مختلف اعم از درسنامه ها ،نمونه سوالات امتحانی و ... دریافت نمایند. امیدواریم بتوانیم در این راه برای ارتقای سطح علمی کشور عزیزمان قدمی برداشته باشیم. لطفا ما رو از پیشنهادات و انتقادات سازنده
ی خود محروم نفرمایید.
Chip tracking

مجموعه مقالات در مورد تمرکز

نوشته شده توسط رحمت عین علیان. Posted in پیام های مشاوره ای.

تمرکز در کار های ما، ازجمله مطالعه و درس خواندن از اهمیت بالایی برخوردار است، که در این مجموعه به آن می پردازیم.لازم به ذکر است که این مجموعه برگرفته از سایت kanoon.ir می باشدکه در اختیار دوستان قرار گرفته است. 

اگر دانش آموزان در برنامه مطالعاتي خودشان و در زندگي تعادل را پيشه كنند قطعا موفق هستند و يكي ديگر از ابزار موفقيت تمركز هست كه در اين برنامه توضيح مي دهيم.

بحث تعادل

ما در مورد تعادل چند موضوع داريم، بخش اول تعادلي است كه دانش آموزان در برنامه مطالعاتي بين دروس عمومي و اختصاصي بايد ايجاد كنند و بخش دوم تغيير رويه اي است كه بين تستي خواندن و تشريحي خواندن است كه بايد به آن بپردازند و بخش سوم تعادل بين برنامه مطالعاتي بين مباحث سال چهارم و پايه بايد ايجاد شود و دو موضوع تعادلي مهم ديگر داريم تعادل بين مدرسه رفتن و هماهنگ كردن آن با آزمونهاي قلم چي و در نهايت تعادل بين انتخاب معلم و كلاس و كاري كه خود دانش آموز انجام مي دهد.

تعادل بين دروس اختصاصي و عمومي از ابتداي سال هم تاكيد داشتيم كه دانش آموزان بايد درسهاي عمومي و اختصاصي را متعادل بخوانند يعني به هر كدام به اندازه كافي توجه كنند و تاكيد ما هميشه اينطور بوده كه درسهاي اختصاصي بيش از دروس عمومي خوانده شود و در دفترچه برنامه ريزي هم آقاي قلم چي اين را توضيح داده اند و سهم مطالعه اختصاصي همواره بيش از عمومي است اما بعد از عيد در نيمسال دوم دوستان ما نسبت به گذشته عموميها را بيشتر مي خوانند براي مثال در نيمسال اول اگر دانش آموزان 70 درصد وقت را به دروس اختصاصي اختصاص مي دادند و 30 درصد عمومي لازم است كه بعد از عيد حدود 40 درصد وقت را براي اين دروس بگذارند  و 60 درصد  براي دروس اختصاصي.

براي يك سري موارد خاص و يك سري دانش آموزاني كه شرايط خاصي دارند مي شود دروس عمومي را بيشتر بخوانند، ولي بهتر است كه به اندازه نباشد هميشه اختصاصي بيشتر باشد و يك تاكيد ديگر اينكه وقتي داريم به سمت كنكور مي رويم، واقعيت اين است كه هميشه درسهايي كه فرارتر و متني‌تر هستند بيشتر بايد خوانده شود و براي همين دانش آموزان عزيز در نيمسال دوم خصوصا بعد از عيد درس زيست شناسي را بيشتر بخوانيد درس شيمي را هم در گروه تجربي و رياضي بيشتر بخوانيد و دروس  عمومي را هم به اين ترتيب به اين دليل كه سهم آن افزايش پيدا مي كند و اين روند تقريبا تا كنكور بايد ادامه داشته باشد.

بحث تستي و تشريحي

يك قاعده اي هست كه آقاي قلم چي در دفتر برنامه ريزي اشاره مي كنند مي گويند كه وقتي مي خواهيم يك مطلبي را تازه ياد بگيريم بايد روي مفاهيم و يادگيري آنها بايد  بيشتر كار كنيم، 80 درصد بايد تقريبا وقتمان را صرف مطالعه تشريحي كنيم اما وقتي يك مطلبي را خوب ياد گرفته ايم سهم مرور و تست بيشتر مي شود از آنجا كه حجم زيادي از مطالب را در نيمسال اول خوانده ايد و الان هم با برنامه راهبردي پيش مي رويد در يك ايستگاه جبراني هم مانند نوروز مطالب دوره مي شود طبيعي است كه سهم تستي خواندن و مرور كردن مطالب بيشتر مي شود و قاعده كلي اين است كه زماني كه دانش آموزان براي بار اول يك مطلبي  را مي بينند و يا اينكه اصلا روي آن تسلط ندارند 80 درصد وقتشان را بايد تشريحي كار كنند و 20 درصد تستي كار كنند و جايي كه روي مطلب مسلط هستند و بلد هستند 50، 50 كار مي كنند و جايي كه تسلط بسيار خوبي روي يك موضوع دارند وقت عمده و تايم بيشتر را اختصاص ميدهند به تستي خواندن و مرور كردن مطالب و از آنجايي كه به سمت تستي كار كردن مي رويم مطالب و مباحث را جمع بندي و اتمام مي كنيم هرچه به كنكور نزديك مي شويم سهم تستي كار كردن و مرور كردن مطالب افزايش پيدا مي كند.

يك مطلب ديگر كه  خيلي مهم هست در برنامه مطالعاتي شما توجه به مباحث پيش و پايه چگونه بايد ايجاد تعادل بشود  ما دربرنامه راهبردي قلم چي كاملا  مشخص كرده ايم كه در هر آزمون چه وقتي و چه حجمي از مطالب پيش و پايه بايد خوانده شود دوستان ما با يك بازنگري كه روي توانايي‌هاي خودشان مي كنند و با شناختي كه از وضعيت خودشان دارند بايد اين تعادل را ايجاد كنند براي مثال فرض كنيد در يك آزمون مثلا مبحثي را در شيمي اسيد و باز مطرح است و در پايه فرض كنيم خواص عناصر در جدول تناوبي مطرح است و دانش آموزان وقتي مي خواهند سهم مطالعه اين دو بخش را مشخص كنند  بايد ببينند كه در كدام ضعيفتر و كدام قويتر هستند و آن موقع ايجاد تعادل كنند اگر براي مثال براي خواندن درس شيمي 8 ساعت يا 7 ساعت را منظور كرده اند ببينند كه  كدام يك از اين دو بخش وقت بيشتري را مي بايست صرف مطالعه كنند و سهم بيشتري را در نظر بگيرند و براي مثال در حجم مطالبي كه مي خواهند ياد بگيرند نياز  دارند وقت بيشتري را نسبت به يك مبحث ديگر امتحان كنند و مقايسه كنند فرض كنيم اگر اسيد و باز وقت بيشتري مي خواهد از اين 8 ساعت 5 ساعت را بگذارند براي اسيد و باز و 3 ساعت را بگذارند براي بخش دوم .

معلم و كلاس

خيلي زياد كلاس رفتن كار خوبي نيست و دانش آموزان دو برابر وقتي را كه صرف مي كنند در كلاس مطلب را ياد بگيرند بايد صرف كنند تا در منزل  آن را ياد بگيرند يعني اگر يك معلم يك ساعت، يك ساعت و نيم يك مطلبي را در كلاس آموزش مي دهد عزيزان ما بايد دو برابر آن وقت صرف كنند كه آن مطلب را ياد بگيرند به همين جهت توصيه آقاي قلم چي اين بوده است كه در هفته دانش آموزان دو يا حداكثر سه نيم روز را به  كلاس اختصاص دهند البته اين به غير برنامه درسي مدرسه است،  وهر چه به سمت كنكورمي رويم كار فردي اشخاص بايد بيشتر شود، تمركز بيشتري بايد داشته باشند به جز يكسري از درسهاي عمومي كه الان هم ميتوانند كلاس بروند توصيه نمي كنيم كه وقت زيادي با كلاس پر كنند.

تمركز روي برنامه و نحوه مطالعه

داشتن برنامه مطالعاتي مدون باعث مي شود كه تمركز اين افراد هنگام درس خواندن افزايش پيدا كند.

نيت كردن قبل از شروع مطالعه به اين موضوع كمك مي كند .

موضوعات مزاحم در مطالعه يادداشت برداري كنيم.

تمرينات منظم حل كنيم و در يك مكاني كه آرامش بيشتري داريم درس بخوانيم تمركز ما افزايش پيدا مي كند.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

لینک های مفید