• کانون یعنی برنامه ریزی برنامهریزی یعنی کانون
  • خدمات کانون
     
  • اولین گام برنامه ریزی
  • پیش ثبت نام آزمون ها

     

به پورتال تنکانون خوش آمدید

ایران از جمله کشور هایی است که در آن برنامه درسی آموزش و پرورش بر مبنای یک سیستم متمرکز طراحی شده است. تمامی دبیران و دانش آموزان در سراسر کشوراز یک مرجع واحد به نام کتاب درسی استفاده می کنند. نکته قابل توجه آن است که با وجود یک مرجع واحد، دبیران و دانش آموزان در سطوح مختلفی از توانایی یاددهی و یادگیری قرار دارند.
کانون فرهنگی آموزش قلم چی برای ارتقای سطح آموزش در کشور قدم های مفیدی برداشته است .

هدف تاسیس سایت تنکانون

سایت tonekanoon با هدف ارتقا سطح آموزش علاوه بر امکاناتی که در کانون برای دانش آموزان عزیز در سطوح مختلف دبستان ،راهنمایی ،دبیرستان ،هنرستان و ... فراهم آورده است که شامل برگزاری آزمون های استاندارد ،ارائه کتاب های کمک آموزشی ومشاوره و... سعی بر این داشته که فضا ی متفاوتی برای دانش آموزان در جامعه مجازی ایجاد کند و اینکه آنها بتوانند آموزش های استاندارد به صورت رایگان در سطوح مختلف اعم از درسنامه ها ،نمونه سوالات امتحانی و ... دریافت نمایند. امیدواریم بتوانیم در این راه برای ارتقای سطح علمی کشور عزیزمان قدمی برداشته باشیم. لطفا ما رو از پیشنهادات و انتقادات سازنده
ی خود محروم نفرمایید.
Chip tracking

عوامل موفقیت در امتحانات

نوشته شده توسط رحمت عین علیان. Posted in پیام های مشاوره ای.

 

به نام خدا

چگونه در امتحانات موفق شویم

با سلام و آرزوی توفیق؛ با توجه به اینکه امتحانات عملکرد چندین ماهه هر دانش آموز را نسبت به آموخته ها و کاربرد آن مطالب نشان می دهد بنابراین باید با سعی و تلاش، مطالعه دقیق و تکرار  و تمرین، بتوانیم تواناییهای خودمان را بروز دهیم.

عوامل موفقیت در امتحانات

1-مطالعه ی هدفمند در طول روزهایی که به مدرسه می رویم یعنی به تعداد هر ساعت آموزش، مطالعه و تکرار و تمرین نیز صورت گیرد( دفتربرنامه ریزی را در همه ایام سال+ جدول صفحه 182) کامل کنید.

2-کتاب درسی و جزوه دبیر و کتاب کمک درسی در کنار هم مطالعه شود.

3-سوالات امتحانی سالهای گذشته( کتاب سوالات پرتکرار یا دوسالانه) کار شود چرا که اکثر سوالات عیناً یا طبق الگوی سالهای قبل طرح می گردد.

4- پرسشهای تدریجی کتبی که در طول ترم توسط دبیران  به عمل آمده است و از هر مبحث بهترین سوالات  گزینش شده است( حتماً آن سوالات را بعد از اتمام مطالعه هر قسمت بخوانید و تمرین نمایید).

5- اگر در نوشتن مطالب در کتاب و جزوات در طی زمان مدرسه ، کامل یادداشت نکردید و نقصی وجود دارد از حالا آن را موارد را کامل کنید.

6- این تفکر غلط را از خود دور کنید که معدل یا نمرات نیمسال اول هیچ تأثیری در کنکور ندارد پس حداقل نمره قبولی در امتحان لطمه ای به کار ما وارد نمی کند باید ذکر کنیم که دقیق خواندن سایر کتابهایی که امتحان می دهید سبب می شود نسبت به مطالب تشریحی و مفهومی مسلط شوید تا بتوانید در تست زدن نیز موفق گردید. حدود 40 درصد از سوالات کنکور مربوط به همین سالی است که شما مشغول به تحصیل هستید.

7- با یک برنامه ریزی درست و اجرای دقیق درسها را مطالعه و تمرین کنید به طوری که بتوانید دوره و تکرار مجدد هم داشته باشید بهترین روش را برای مطالعه سایر دروس در نظر بگیرید.

8- به برنامه ی امتحانی دقت داشته باشید و به  روز و ساعت شروع امتحان توجه کنید.

9- در طول روز خوب مطالعه کنید و شبهای امتحان تا دیروقت بیدار نمانید( حدود 7 ساعت خواب مفید داشته باشید)

10- تحرک داشته باشید و از تغذیه مناسب استفاده کنید( خوردن صبحانه مقوی)

11- چنانچه در درسی ضعیف هستید برای رفع اشکال آن از دوستانتان یا دبیران یا کتابهای کمک درسی و جزوات دبیران کمک بگیرید.

12- در جلسه ی امتحان سوالات را دقیق بخوانید، دقیق و منظم و مرتب و به ترتیب پاسخ سوالات را در پاسخنامه اصلی وارد کنید و اگر از چک نویس استفاده کردید تمام محاسبات را در برگه ی امتحانی وارد کنید.

13- تک تک سوالات را دقیق بخوانید هر اندازه جواب سوالات را می دانید بنویسید چون هر قسمت از پاسخ ها نمره جداگانه دارد بنابراین از هیچ سوالی نخوانده و بی پاسخ رد نشوید.

14-به تعداد سوالات و بارم ها توجه کنید ممکن است برگه ی امتحانی که به شما داده شده است در یک برگه به اشتباه چند سوال چاپ نشده باشد.

15- وقت امتحان را در نظر بگیرید و در جلسه امتحان مدیریت زمان داشته باشید. برای تحویل برگه ی امتحانی عجله نداشته باشید سعی کنید ابتدا سوالاتی که جوابش را می دانید پاسخ دهید سپس سوالات وقت گیر را با تمرکز و  فکر بیشتر حل کنید و در پایان چک کنید که آیا همه سوالات را پاسخ دادید یا خیر.

16- به اشکالاتی چون خطای محاسبه، درست نخواندن عنوان سوالات، جابجا نوشتن پاسخ سوالات توجه داشته باشید.

17- عوامل مزاحم را از خود دور کنید( موبایل، تلفن، کامپیوتر، تبلت، تماشای متوالی تلویزیون و رفت و آمدهای غیرضروری و...)در محیط خانواده آرامش و همراهی بیشتر حکمفرما باشد

18- همه ی قسمتهای کتاب و جزوه شامل مثال ها، نمودارها، شکلها و تمرینات را بخوانید و به بودجه بندی هر فصل توجه داشته باشید و پس از اتمام مطالعه هر درس سعی کنید از همان مباحث چند تست بزنید تا در ایام امتحانات تستی و تشریحی خوانده باشید.

19- نکات مهم درسها را یادداشت کنید اگر مطالبی را با خواندن یاد نمی گیرد در برگه ای بنویسید وتکرار کنید.

 

20- تا آخرین روزی که مدرسه دایر است به مدرسه بروید و غیبت نکنید چون در روزهای پایانی روش طرح سوالات توسط دبیران مطرح می گردد. همچنین با برنامه ریزی دقیق و مطالعه به موقع درسها در آزمونهای کانون نیز غیبت نکنید.

21- در ایام امتحانات فارغ التحصیلان مانند دانش آموزان طبق برنامه آزمونشان دروس نیمسال اول (سال چهارم) را به صورت تستی و تشریحی بخوانند.

جمع بندی نیمسال اول چرا و چگونه؟!

دانش آموزان کنکوری برای رسیدن به آزمونهای نهایی یعنی کنکور باید طبق برنامه ی  آزمون ها، برنامه ی هر پروژه را اجرا کنند و به اهدافی که مدنظر هر پروژه است برسند. برنامه های آزمونها در هر پروژه حجمی از کتاب را در بر می گیرد و سپس به مرور زمان نصف کتاب یا کل کتاب را در بر می گیرد پس باید برای آزمونهای کلی تر از حالا خودمان را آماده کنیم تا در روز کنکور کل کتابها را امتحان بدهیم. با توجه به اینکه کنکور امسال نسبت به سالهای قبل دو هفته جلوتر آمده است(20 خرداد) و همچنین فاصله آزمونها و تکرار و تمرین از عید تا زمان کنکور محدودتر شده است و فراگیری روش جمع بندی در این موقعیت زمانی و به تأخیر نینداختن آن به روزهای منتهی به کنکور( بعد از عید) و سبقت گرفتن از رقبای کنکور که در سطح کشور وجود دارند سبب می شود که جمع بندی مطالب نیمسال اول از دروس سال چهارم و پایه( عمومی و اختصاصی)با روش و ابزاری که متعاقباً ذکر می شود امری ضروری و قابل توجه و اجرا باشد. در این راستا کانون سه کتاب جمع بندی چاپ کرده است.

1-جمع بندی دروس اختصاصی سال چهارم(4 آزمون) 2- جمع بندی دروس اختصاصی پایه( 4آزمون)3- جمع بندی دروس عمومی چهارم و پایه(10 آزمون) که (4 آزمون مربوط به سال چهارم؛ 2 آزمون مربوط به سال دوم؛ 2 آزمون مربوط به سال سوم و 2 آزمون تلفیق سال دوم و سوم)

گزینش سوالات از ساده به دشوار و بسیار منطقی و دقیق از بهترین تستهای آزمونها و کنکورهای سالهای قبل که بیشتر مباحث کتابهای مطالعه شده نیمسال اول را تحت پوشش قرار می دهد. تهیه همه این کتاب ها از دفتر کانون الزامی است چرا که اکثر دانش آموزان سطح کشور هم بنا به نیاز به جمع بندی در این دوره و هم بخاطر سبقت گرفتن از رقبا این منابع بسیار مفید و ارزشمند را برای رقم زدن آینده ای بهتر برای خودشان تهیه کردند و مطمئناً در آینده آرامش بیشتری خواهند داشت و حجم کارها را  فقط به آینده موکول نکرده اند.

امّا  روش اجرای جمع بندی نیمسال اول:

در تاریخ های 27 آذر و 25 دی ماه می توانید با کتابهای جمع بندی اختصاصی سال چهارم و کتاب جمع بندی عمومی( آزمونهای سال چهارم) دو آزمون را با تایم و دقت تمام در محل کانون امتحان دهید. یعنی پنجشنبه 27 آذر یک مجموعه تست های سال جهارم( عمومی و اختصاصی) از روی کتاب جمع بندی  آزمون می دهید و  پنجشنبه 25 دی یک مجموعه ی دیگر از تست های سال چهارم عمومی و اختصاصی را  از روی کتاب جمع بندی امتحان می دهید و سایر آزمونهای  جمع بندی سال چهارم در دروس عمومی و اختصاصی  که به صورت حضوری امتحان نمی دهید بلکه در ایام امتحانات پس از اتمام مطالعه تشریحی هر درس تستهای مربوط به آن درس را کار کنید. که هم به مطالعه تشریحی درسها جهت امتحان مدرسه توجه داشتید و هم تست مربوط به آن درس را زده اید و همین امر سبب موفقیت و پیشرفت شما می شود و در آینده آرامش بیشتری خواهید داشت. امّا جمع بندی دروس اختصاصی و عمومی پایه ازتاریخ 26 دی ماه تا 10 بهمن می باشد که می توانید دو آزمون را به صورت حضوری در کانون در تاریخ های 2 و 9 دی ماه با تایم در نظر گرفته شده با دقت آزمون بدهید یعنی پنجشنبه 2 دیماه یک مجموعه سوالات دروس عمومی دوم و سوم+ اختصاصی پایه از روی کتاب  جمع بندی پایه  اختصاصی و عمومی و پنجشنبه 9 دیماه یک مجموعه دیگر از سوالات دروس عمومی دوم و سوم+ اختصاصی پایه از روی کتاب جمع بندی پایه اختصاصی و عمومی آزمون می دهید و سایر آزمونهای کتابهای جمع بندی را در منزل پس از اتمام مطالعه هر درس بلافاصله کار کنید. با اجرای این کار بیش از نیمی از راه  کنکور را با کتابهای جمع بندی را طی کرده اید و مطمئن باشید که در آزمونهای آینده بسیار پیشرفت می کنید و زمان را در اختیار خود می گیرد و دلهره و اضطراب شما بسیار کاهش  می یابد. پس از برگزاری آزمونهای حضوری روش جمع بندی به این صورت است که ابتدا جواب تستها را از روی پاسخ تشریحی بررسی کنید سپس اشتباهات خود را مشخص کنید و به مطالعه مباحثی بپردازید که اشتباه جواب دادید یا اصلاً جواب ندادید یعنی شما با این کار هم به آموختهای خود ایمان می آورید که خیلی مطلب یاد گرفتید و هم یادگیری های ناقص خود را با مطالعه دقیق تر و کارکرد و تست بیشتر در آن مبحث کامل می کنید بنابراین اجرای این روش به صلاح شماست. و اجرای دقیق آن راه را برای  طی کردن پله های صعود وهدف نهایی نزدیک می کند.  "عاقل آن است که اندیشه کند فردا را"

آزمونهای 26 دی ماه و 10 بهمن آزمونهای بی بهانه نام دارند چون توسط دبیران، تمام مباحث نیمسال اول تدریس شده است و در مدرسه امتحان به عمل آمده است و شما دغدغه و بهانه عقب ماندن درسها را ندارید بنابراین انتظار می رود در این آزمونها که آزمونهای بسیار مهم جهت جمع بندی مطالب نیمسال اول است شرکت کنید تا برنامه ی مطالعاتی شما برای نیمسال دوم هموارتر باشد.           تعداد سوالات گزینش شده در کتابهای جمع بندی

گروه آزمایشی

تعداد سوالات کنکورسراسری

تعداد سوالات کتاب جمع بندی

پایه

پیش

پایه

پیش

ریاضی فیزیک

37

80

500

600

علوم تجربی

32

48

480

590

علوم انسانی

32

133

460

625

دروس عمومی مشترک

18

67

240

550

 

 

به امید موفقیت شما- کانون فرهنگی آموزش( قلم چی) تنکابن

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

لینک های مفید