• کانون یعنی برنامه ریزی برنامهریزی یعنی کانون
  • خدمات کانون
     
  • اولین گام برنامه ریزی
  • پیش ثبت نام آزمون ها

     

به پورتال تنکانون خوش آمدید

ایران از جمله کشور هایی است که در آن برنامه درسی آموزش و پرورش بر مبنای یک سیستم متمرکز طراحی شده است. تمامی دبیران و دانش آموزان در سراسر کشوراز یک مرجع واحد به نام کتاب درسی استفاده می کنند. نکته قابل توجه آن است که با وجود یک مرجع واحد، دبیران و دانش آموزان در سطوح مختلفی از توانایی یاددهی و یادگیری قرار دارند.
کانون فرهنگی آموزش قلم چی برای ارتقای سطح آموزش در کشور قدم های مفیدی برداشته است .

هدف تاسیس سایت تنکانون

سایت tonekanoon با هدف ارتقا سطح آموزش علاوه بر امکاناتی که در کانون برای دانش آموزان عزیز در سطوح مختلف دبستان ،راهنمایی ،دبیرستان ،هنرستان و ... فراهم آورده است که شامل برگزاری آزمون های استاندارد ،ارائه کتاب های کمک آموزشی ومشاوره و... سعی بر این داشته که فضا ی متفاوتی برای دانش آموزان در جامعه مجازی ایجاد کند و اینکه آنها بتوانند آموزش های استاندارد به صورت رایگان در سطوح مختلف اعم از درسنامه ها ،نمونه سوالات امتحانی و ... دریافت نمایند. امیدواریم بتوانیم در این راه برای ارتقای سطح علمی کشور عزیزمان قدمی برداشته باشیم. لطفا ما رو از پیشنهادات و انتقادات سازنده
ی خود محروم نفرمایید.
Chip tracking

مقاله ها

دوران جمعبندی و روش مطالعه تا کنکور

نوشته شده توسط رحمت عین علیان. Posted in پیام های مشاوره ای.

 

 

               دوران جمع بندی وروش مطالعه داوطلبان کنکوردر فاصله ی باقی مانده تا زمان آزمون سراسری

اگر تمام شب را برای ندیدن خورشید اشک بریزید لذت دیدن ستاره ها را نیز از دست خواهید داد. به گذشته ها و اوقات از دست رفته فکر نکنید، چون آینده را از دست می دهید از فرصت باقی مانده به طور مناسب استفاده کنید.

فرض کنید، شما به باغی پر از میوه رفته اید و مشغول چیدن میوه ها می شوید .به شما اطلاع می دهند که میوه ها را باید برای عرضه به بازارببرید. فکر معقول چیست؟آیا باز هم به چیدن میوه ها ادامه می دهید؟یا از چیدن میوها دست می کشید وآنها را برای بردن به بازار آماده می کنید؟ مطمئناً اگر به چیدن میوه ها ادامه دهید مقدار بیشتری میوه می چینید، ولی اگر میوه ها به موقع به بازار عرضه نشود آیا خطر گندیدگی یا کاهش قیمت و شرایط جوی آن را تهدید نمی کند؟ شیوه مطالعه دوران جمع بندی یعنی فاصله اردیبهشت تا کنکور با 12 سال تحصیلی قبل فرق دارد.

سبک کار دوران جمع بندی(روش 3 روز یکبار)

قبلاً اول به مطالعه دروس می پرداختید و امتحان می دادید ولی در این دوران اول امتحان می دهید بعد مطالعه کنید.

ابتدا از روی کتاب  زرد اختصاصی گروه آزمایشی خودتان که شامل مجموعه سوالات کنکورهای سراسری داخل و خارج از کشور 6 سال اخیر است یک مجموعه سوال را انتخاب کنیدو شرایط کنکور را برای خودتان شبیه سازی کنید.

مواردی را که در حین آزمون دادن باید رعایت کنید:

1- با همان پوششی آزمون بدهید که در جلسه کنکور سراسری می خواهید آزمون بدهید.( شبیه سازی)  ودر مدت زمان آزمون که 4ساعت به طول می انجامد از جای خود بلند نشوید.

2-تنظیم وقت( مدیریت زمان)داشته باشید. ابتدا سوالات عمومی را در 75 دقیقه به همان ترتیبی که در دفترچه آمده پاسخ دهید و سپس به سوالات دروس اختصاصی پاسخ دهید. شروع  آزمون جمع بندی  از ساعت 8صبح باشد.(ساعت مچی همراه خود داشته باشید)

3-از روش(-، ×) و تکنیک زمان های نقصانی استفاده کنید. منظور از تکنیک(- ، ×) یعنی تست هایی که جوابش را می دانید بلافاصله در پاسخبرگ وارد کنید. تستهایی که جوابش را می دانید ولی وقت گیر است کنار شماره سوال، × بزنید و تستهایی را که تشخیص می دهید حتی با صرف وقت زیاد به جواب نمی رسید کنار شماره سوال بزنید و در وقت اضافی(زمان نقصانی) به سراغ تستهایی بروید که کنارش × زدید. تشخیص اینکه جواب سوالی برای شما وقت گیر است یا جوابش را نمی دانید مربوط به مبحثی است که سوال مطرح شده است و شما قبلاً با این تیپ تست ها برخورد داشتید. منظور از تکنیک زمانهای نقصانی یعنی ذخیره سازی وقت، شما برای پاسخگویی هر تست عمومی و دروس حفظی 45 ثانیه وقت دارید و میانگین وقت هر تست فرمولی 75 ثانیه است، سعی کنید هر 25 تست عمومی و دروس حفظی را در 15 دقیقه و هر تست فرمولی را در یک دقیقه جواب دهید با این توصیف 15 دقیقه در عمومی و 30 تا 45 دقیقه در اختصاصی وقت اضافه می آورید که در این صورت به سراغ تست هایی بروید که کنارش × زده بودید و این یعنی هنر امتحان دادن که در وقت مربوطه همه سوالات را تا آخر خواندید.

4- عادت کنید شانسی به سوالات جواب ندهید: صورت سوالات و گزینه ها را دقیق بخوانید مطمئناً بعضی از سوالات آسان نیز وجود دارد در غیر این صورت حتی اگر پاسخبرگ شما در پاسخگویی به درسی سفید باشد بهتر از زمانی است که با پاسخ زیاد اما اشتباه نمره ی منفی دریافت کنید. چون درصد واقعی شما از معلومات و توانایی های شما کاملاً مشخص می شود با زیاد پاسخ دادن، اشتباهات و نمرات منفی بیشتر می شود. بعد از پاسخ گویی به هر 5 یا 10 سوال شماره سوال وشماره ی پاسخبرگ را کنترل کنید که خطای دید به وجود نیاید. حتی الامکان سوالات را به ترتیب از شماره 1 تا پایان پاسخ دهید .

5-به توان جسمی تان در آزمون هاتوجه کنید.جسم شما از تمام ابزار های دیگر مهمتر است.خواب و استراحت و تغذیه ی مناسب عوامل موثری در توان جسمی شماست.بار ها اتفاق افتاده که دانش آموزان پر تلاش به دلیل کم خوابی وخستگی ذهنی و کاهش تمرکز تعداد اشتباهات و بی دقتی های علمی شان زیاد می شود. در فواصل برگزاری آزمون گاهی سرتان را از دفترچه سوال بلند کنید.چند نفس عمیق بکشید تا اکسیژن کافی به مغزتان برسد.خستگی در جلسه ی آزمون باعث می شود در پاسخ گویی به سوالات انتهای دفتر چه دچار مشکل و عدم تمرکز شوید ونتوانید از تمام آموخته هایتان بهره ببرید.

6-بی دقتی های کنکوری را کاهش دهید.1-اشتباه در خواندن صورت سوال2-محاسبات غلط وکشف گزینه ی اشتباه 3-اشتباه در عدد گزینه و شماره ی گزینه-جابه جا وارد کردن  گزینه ها در یک سوال(اشتباه افقی)-جا به جا وارد کردن گزینه ی یک سوال در سوال دیگر(اشتباه عمودی)

توجه: اگر در آزمونهایی که از خودتان به عمل می آورید یا در آزمونهای جمع بندی کانون و کنکور سراسری می خواهید به ترتیب از شماره 1 تا پایان به سوالات پاسخ ندهید، مثلاً از ابتدا درس زبان را می خواهید شروع کنید این کار را در آزمون هایی که از خود به عمل می آورید تمرین کنید. تا برایتان عادی شود.

بعد از برگزاری آزمون بلافاصله پاسخ هایتان را کنترل کنید و درصد بگیرید.

روش درصد گیری

100× (تعداد جواب های نادرست) -(تعداد جواب های صحیح ×3)

تعداد سوالات آن درس×3

درصدها را در بالای پاسخبرگ بنویسید و پاسخبرگ هر آزمون نزد خودتان باشد .

تا همین جای کار به دستاورد مهمی رسیده اید.وقتی شما یک مجموعه سوال را به صورت جامع آزمون دادید،مثل این است که 30 کتاب را ورق زده اید و تمام کتاب هایتان را یکبار از آغاز تا پایان مرور کرده اید.

پس از درصد گیری باید برای دو روزو نیم باقی مانده برنامه ریزی کنید.

ابتدا سوالاتی که صحیح جواب داده اید را بررسی کنید تا به توانایی هایتان ایمان بیاورید و سپس بعد از مشخص شدن اشتباهات به رفع اشکال مباحثی بپردازید که اشتباه جواب داده اید.

                اگر دانش آموز قوی تری هستید می توانید به مباحث تستهایی که اصلاً جواب نداده اید هم  بپردازید.آن مبحث از کتاب درسی یا جزوات و کتب کمک درسی را،هم تشریحی و هم تستی بخوانید تا در آزمون های بعدی تست های آن مبحث را پاسخ دهید .

با امتحانی که دادید بعضی از نیاز هایتان در هر درس آشکار می شود.نگران بقیه ی ضعف ها ونیاز هایتان نباشید.زیرا چند بار دیگر هم امتحان خواهید داد و هر بار قسمتی از نیاز ها و مشکلاتتان معلوم می شود . پس از 3 یا 4 بارآزمون دادن متوجه خواهید شد که تقریبا به جمع بندی رسیده اید.

5/2روز باقی مانده را به 5نیم روز تقسیم کنید و در هر نیم روز روی یک درس عمومی و یک درس اختصاصی تمرکز کنید.

 

 

رشته

عصر شنبه- سه شنبه

صبح یکشنبه و چهارشنبه

عصر یکشنبه و چهارشنبه

صبح دوشنبه و پنجشنبه

عصر دوشنبه و پنجشنبه

ریاضی

حسابان- دیفرانسیل- ریاضی

زبان- شیمی

فیزیک- ادبیات

هندسه- دین و زندگی

جبر و گسسته- عربی

تجربی

مجموعه زیست شناسی

زبان و ریاضی

شیمی- ادبیات

زمین شناسی- دین و زندگی

فیزیک- عربی

انسانی

مجموعه ادبیات

اقتصاد- ریاضی

عربی- روانشناسی- علوم اجتماعی

تاریخ و جغرافیا- زبان

فلسفه و منطق- دین و زندگی

زبان

زبان عمومی

دین و زندگی

ادبیات

زبان تخصصی

عربی

هنر

یک عمومی-یک اختصاصی

یک عمومی- یک اختصاصی

یک عمومی- یک اختصاصی

یک عمومی- یک اختصاصی

دو اختصاصی

به دانش آموزان تراز بالای 6000 پیشنهاد می شود از کتاب شبیه ساز و کنکورهای سراسری خارج از کشور که در کتابهای زرد عمومی و اختصاصی وجود دارد، برای آزمون جمع بندی استفاده کنند.

اگر تمایل دارید آزمون شما به سبک جمع بندی در کانون برگزار شود صبح روزهای شنبه سالن امتحان دفتر کانون برای این منظور در خدمت خانم ها است و صبح روزهای سه شنبه در خدمت آقایان می باشد.

"همچون پرنده ای باش که بر روی شاخه ای سست آواز می خواند شاخه می لرزد و پرنده همچنان می خواند زیرا به بال و پرش اطمینان دارد"

توجه:دانش آموزانی که فکر می کنند هنوز بعضی از دروس را خوب آماده نکرده اندو تصمیم دارند قبل شروع روش 3 روز یکبار مطالعه ی تشریحی داشته باشند می توانند در دوره ی انتقالی این کار را انجام دهند.

دوره ی انتقالی چیست؟

دوره ی انتقالی برای این در نظر گرفته شده است که دانش آموزان در مدت زمانی کوتاه ،مطالبی که نگران آن هستند و تمام نکردند را قبل از آغاز روش 3 روز یکبار مطالعه نمایند .این دوره می تواندبین 3 روز یک هفته یا بیشتر باشد.دانش آموزان باید در موردشروع دوره ی انتقالی و دوره ی جمع بندی زمان بندی مشخصی برای خود داشته باشند.از طرفی امسال دوره ی انتقالی و دوره ی جمع بندی همزمان با امتحانات نهایی سال چهارم است.در نتیجه دانش آموزان باید مشخص کنند که چگونه بین مطالعه ی امتحانات مدرسه و دوران جمع بندی تلفیق ایجاد خواهند کرد. ولی توصیه می شود حتماً به جمع بندی مطالب آموخته شده قبلی بپردازند چون:                            "کمیت نشانگرپیروزی یا ناکامی تو نیست بهترین هر آنچه که هستی باش " 

یک پیشنهاد

از آنجایی که امتحانات نهایی سال چهارم تا 10 خرداد 94 ادامه دارد. همچنین کنکور سراسری امسال به دلیل تقارن با ماه رمضان در21 خرداد برگزار می شود، طبق برنامه زمان بندی ارائه شده (روش 3روز یکبار)دانش آموزان باید در ایام امتحانات به جمع بندی بپردازند.به جهت اهمیت اجرای روش 3 روز یکبار و جمع بندی مباحث  از کتاب زرد اختصاصی به دانش آموزانی که به دلیل  امتحانات مدرسه امکان اجرای منظم این روش را ندارند توصیه می شود پس از مطالعه تشریحی درسی که در مدرسه آزمون دارید تست خوانی همان درس را برای کنکورهای داخل و خارج 88 تا 90مدنظر قرار دهید

در فواصلی که امتحانات داخلی  و نهایی سال چهارم دارید می توانید به جای روش جمع بندی کل درس ها،درسی را که امتحان دارید به صورت تستی تشریحی بخوانید و غیر از وقت امتحانات داخلی و نهایی روش جمع بندی را اجرا کنید.

" با توجه به این که دروس سال چهارم تمام مطالب نیمسال اول و دوم را در برمی گیردو حدود 40% سوالات از پایه چهارم می باشد، در ایام امتحانات دروس سال چهارم را کامل بخوانید چون فرصت مجدد برای تشریحی خواندن این دروس ندارید."

سوال متداول :آیا می توانیم همه درسها را تشریحی بخوانیم؟

 اگر شما از روز اول دوره جمع بندی تا روز قبل از کنکور بخواهید درسهارا به صورت تشریحی بخوانید دو مشکل پیش می آید:

1- بخاطر حجم زیاد مطالب نمی توانید همه کتابها را کامل تشریحی مطالعه کنید و دغدغه ی کتابهای نخوانده یا نیمه کاره در شما اضطراب و استرس ایجاد می کند و کارایی شما کم می شود.

 2- سبب فراموشی مطالب مطالعه شده می شود. البته پیشنهاد می شود در ایام امتحانات نیمسال دوم، درسها را تشریحی بخوانید و در در وقت اضافی تست آن مباحث را نیز کار کنید یا از روی دفترچه های آزمون ،کل تست ها با پاسخ یا تستهایی که اشکال داشتید و تستهای جالب و نشان دار بودند را مجدد مرور کنید.

 اکنون باید همه ی آنچه را که خوانده ایم از آن خویش کنیم تا بر آنها مسلط شویم و این کار با روش جمع بندی ممکن است. "بنابراین وقتی همه چیز برایتان مهم باشد هیچ چیز مهم نیست" به همه دانش آموزان توصیه می شود حداکثر دو درس عمومی ترجیحاً دین و زندگی- ادبیات را به صورت تشریحی مطالعه کنند و یک یا دو درس اختصاصی را به صورت تشریحی بخوانند. به دانش آموزان رشته تجربی دروس زیست شناسی و شیمی به دانش آموزان رشته ریاضی دروس شیمی و یک درس تخصصی دیگر و دانش آموزان انسانی دروس روانشناسی و اقتصاد و علوم اجتماعی و تاریخ و جغرافی پیشنهاد می شود. برای کسانی که به رشته حسابداری و مدیریت علاقه مند هستند دروس فلسفه و منطق و ادبیات تخصصی و عربی تخصصی،برای دانش آموزانی که به رشته ی حقوق علاقه مندهستند روانشناسی و اقتصاد هم(به دلیل تک کتاب بودن) پیشنهاد می شودکه به صورت تشریحی بخوانند. دروسی که مسلط تر هستید، بیشتر بخوانید چون اگر درسی را 100% بزنید تمام خلا های موجود در سایر درسها جبران می شود. شما اگر درسی را بالای 90% بزنید و 2% بیشتر از داوطلب دیگر جواب داده باشید حدود 3000 نمره تراز آن درس شما بهتر می شود. سعی کنید دروس هم سطح را مثل هم درصد کسب کنید یعنی به وضعیت علمی خود نگاه کنید و این نوع دروس را انتخاب کنید تا بتوانید آن درسها را متعادل پاسخ دهید. از وسواس بی مورد پرهیز کنید سعی کنید مهمترین جزوه را بخوانید. از خواندن مطالب جدید بپرهیزید، ناامید نباشید "تا زمانی که به فردا امیدواری اقتدار از آن تو است آنچه کرم ابریشم آن را پایان راه

 می داند در نظر پروانه آغاز زندگی است" اگر کلاس می روید سعی کنید تست های کنکور سراسری سالهای قبل با شما کار شود چون که در واقع آن تستها کل کتاب را شامل می شود. طبق یک قانون نانوشته سوالات کنکور اغلب از ابتدای کتاب تا پایان کتابهای هر درس را در بر می گیرد. به دانش آموزانی که ترازهای بالاتر دارند توصیه می شود کتاب زرد رشته تجربی یا ریاضی یا انسانی را برای استفاده از سوالات عمومی ودروس اختصاصی مشترک مانند درس شیمی و فیزیک استفاده کنید. توصیه می شود آزمونهای شبیه ساز و خارج از کشور را از خود آزمون بگیرید.

داوطلبان گرامی هنر و زبان نیز می توانند طبق الگوی فوق دروس و اختصاصی که مطالب حفظی دارند براساس اولویت تشریحی مطالعه کنند.

برای مرور سریع مطالب از منابع زیر می توانید استفاده کنید .

 فلش کارت- کتابهای هفت کنکور و کتابهای جیبی و خلاصه نکات از کلاسور ارزیابی آزمون یا دفتر 200 برگ و خلاصه نکاتی که قبل از سوالات هر کنکور در کتاب زرد آورده شده است. همچنین از کتابهای کار آزمونهای گذشته استفاده کنید، ضمناً dvd اردوی نوروزی نیز در صرفه جویی وقت شما مؤثر است و باعث مرور مطالب غیرتکراری می شود. در آزمونهای باقی مانده کانون شرکت کنید، غیبت نکنید . از این آزمونها نیز می توانید به سبک مطالعه دوران جمع بندی استفاده کنید. قبل از شروع به مطالعه هر درس تستهای آزمون های جمع بندی  کانون را مطالعه کنید.

منابع دوران جمع بندی:

1-کتاب زرد عمومی سایر رشته ها و عمومی و اختصاصی رشته خودتان 2-کتاب اگر من طراح بودم که سوالات آن به سلیقه مدرسان کنکور آموزشگاه های مختلف است و شامل سوالات غیرتکراری می باشد.3-شبیه ساز کنکور که شامل سوالاتی هم سطح کنکور سالهای قبل است.4- فلش کارت، کتابهای جیبی، هفت کنکور، سی دی های آموزشی، 5- کتاب آبی دین و زندگی که دارای 700 تست از آیات و روایات است. 6- کتابهای کار آزمونهای قبلی کانون 7- dvd اردوی نوروزی 8-dvd جمع بندی و کتابهای جمع بندی پایه و پیش

آیا سبک مطالعه دوران جمع بندی شما را اقناع می کند؟

 در پاسخ به این سوال باید به فواید دوران جمع بندی اشاره کرد:آشنایی با سوالات کنکور2- مدیریت زمان و اجرای عملی شیوه های تست زنی 3- رقابت با خود و کاهش اضطراب و استرس 4-جمع بندی آموخته ها و انسجام و طبقه بندی آنها در ذهن 5- دوره کتابها در سه روز به روش جمع بندی 6- اعتماد به نفس به طوری که ضریب خطاها در هر آزمون کمتر می شود. 7- برنامه ریزی کوتاه مدت با بازدهی بالا 8- ابزارهای آموزشی متناسب با زمان فعلی 9- آشنایی با نقاط ضعف و قوت 10- جلوگیری از تکرار آموخته ها 11- آمادگی برای آزمون اصلی

توصیه های بسیار مهم: از حالا  تا زمان کنکور

حدود 7 ساعت خواب مفید داشته باشید حتماً قبل از 12 شب بخوابید و حدود 6 صبح بیدار شوید،استفاده ازتلویزیون و کامپیوتر وموبایل را محدود کنید، در سه آزمون پایانی کانون دو درس دشوار طرح می گردد تا آمادگی لازم برای کنکور اصلی داشته باشید برای شیوه ی مطالعه هفته پایانی مجله آخرین آزمون بدین منظور به شما ارائه می گردد. سعی کنید مباحث مهم یا آسان و قابل فهم همه کتابهای پیش دانشگاهی و پایه را با توجه به بودجه بندی که در مجله آزمون و cd کتاب زرد اختصاصی قید شده است مطالعه کنید. به تستهای سایر دروس حتی اگر نسبت به آن درس مسلط نیستید نیز توجه کنید مطمئناً سوالات راحت و قابل فهم شما نیز وجود دارد. بنابراین از امروز تا کنکور سراسری حدود 50 روز فرصت دارید تمرکز شما برای امتحانات نیمسال دوم مدرسه، تأکید بر مرور دروس عمومی( با توجه به تغییرات سوالات عمومی در سال های اخیر)، استفاده از منابع دوران جمع بندی، اجرای این روش و مطالعه مباحثی که مسلط ترید یا طبق بودجه بندی سوالات کنکور که در cd ضمیمه کتابهای زرد اختصاصی شما وجود دارد مطالعه انتخابی بعضی از دروس  به صورت تشریحی، استفاده از dvd اردوی نوروزی و مرور سایر مطالب آموخته شده، شرکت در آزمونها، استفاده از روش های تست زدن و اجرای شیوه ده دهی و مدیریت زمان و دقت و سرعت در آزمونها باعث موفقیت شما خواهد شد.

ما در دوران جمع بندی باید یادگیری های ناقص خود را کامل کنیم،کارهای زودبازده(توجه به دروس عمومی) و پروژه های کوچک و تمام شدنی را در دستور کار خود قرار دهیم.دانش آموزان با درایت ،در این مقطع حساس روش درست را انتخاب می کنند.اینکه از برنامه ی راهبردی جدا نمی شوند،تمرکز بر روی نیمه ی پایانی نیم سال دوم دارند. همچنین یک برنامه ای هستند و مدام از این شاخه به آن شاخه نمی پرند.

توجهکنکوری جداگانه برای دانشگاه آزاد وجود ندارد و با همین آزمون کنکور سراسری انتخاب رشته دانشگاه آزاد صورت می گیرد.

توجهزمان برگزاری کنکور سراسری94

گروه آزمایشی ریاضی و فنی و گروه علوم انسانی:صبح روز پنجشنبه 21 خرداد94/گروه آزمایشی هنر:بعد از ظهر پنجشنبه 21 خرداد94/گروه آزمایشی علوم تجربی:صبح روز جمعه 22خرداد94/گروه آزمایشی زبان:عصر روز جمعه 22خرداد94

و کلام آخر اینکه تا آخرین روز قبل از کنکور تلاش کنید چون که

"هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد"

"رنگین کمان همیشه حق کسی است که تا آخرین لحظه زیر باران بماند"

"کامیاب باشید- بهترین ها را برای شما آرزومندیم"

 

کانون فرهنگی آموزش( قلم چی) تنکابن

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

لینک های مفید